Hysteroskop.cz
Hysteroskop.cz
Není cílem výkon provést ale provést ho správně ...Ambulantní hysteroskopie zmenšuje zátěž pacientek i náklady zdravotních pojišťoven.

Hysteroskopická sterilizaceHysteroskopická sterilizace je operační výkon, při kterém je pomocí hysteroskopu provedeno uzavření vejcovodu.Jak hysteroskopická sterilizace funguje


K tomuto uzávěru jsou použity implantáty, které se zavedou do ústí vejcovodu ze strany dělohy a umožní, aby tkán tělu vlastní v průběhu několika týdnu uzavřela komunikaci mezi dělohou a břišní dutinou. Tento proces je nevratný.


Používané metody pro hysteroskopickou sterilizaci


Nejčastějším přípravkem pro hysteroskopickou sterilizaci je metoda ESSURE, kterou od roku 2002, kdy byla schválena pro lékařské užití, do 2009 užilo pres 450 tisíc žen v zemích, kde je povolena. Nejčastěji je aplikována v USA ale Evropa již nezůstává pozadu. Tuto, pro pacientku komfortní metodu, si oblíbili zejména ve Španělsku a ve Francii. V CR je metoda povolena ale doposud nebylo možné ji podstoupit, protože chyběla centra, která by byla certifikována pro její provádění.


Proč vybrat hysteroskopickou sterilizaciVelkými výhodami je zejména bezstarostnost o řízení antikoncepce, nehormonální princip metody, neovlivňování libida, menstruačního cyklu a psychické pohody ženy. U rizikových žen, kdy například pro nebezpečí trombózy nemůže být podána hormonální antikoncepce, je metoda hysteroskopické sterilizace takřka ideální. Při zavádění "spirálek" muže být navíc odhaleno i počínající onemocnění dělohy, o kterém pacientka vůbec neví a které by v budoucnu mohlo významně ovlivnit její zdravotní stav.


Hysteroskopická sterilizace nyní i v ČR !Od února je nově i v Praze možné podstoupit ambulantní sterilizaci. Jako první zavádí metodu ESSURE gynekologické pracoviště Gynera MUDr. Martina Charváta, který se na hysteroskopické zákroky dlouhodobě specializuje. Ženy, které se pro sterilizaci rozhodnou, tak již nemusí být hospitalizovány v nemocnici ani podstupovat narkózu. Zákrok je prováděn vaginálně a pacientka odchází domů již po dvaceti minutách.
Sterilizace je stále vyhledávanější formou trvalé, nehormonální antikoncepce a je vhodná pro ženy, které již děti mají a další neplánují. Ve světě využívá tento způsob ochrany již více než pul milionu žen, velké popularitě se teší zejména ve Francii a Španělsku. Zákrok je téměř bezbolestný, minimálně invazivní a není třeba žádný typ anestézie. "Pomocí hysteroskopu vaginálně zavedeme do vejcovodů speciální spirálky ESSURE. Díky nim vejcovody zarostou vlastní tkání, a přirozeně tak vytvoří trvalou bariéru zabraňující otěhotnění," vysvětluje MUDr. Martin Charvát. Spirálky jsou vyrobeny ze směsi titanu a niklu a neváží ani celý gram.

Bez rizik a vedlejších účinku


Metoda ESSURE je velmi šetrná k organismu a tak ji mohou využívat i pacientky se zdravotními komplikacemi, pro které je jiná antikoncepce nevhodná. Hodí se i pro ženy, které se obávají negativních účinků hormonální antikoncepce, jež může ovlivnit i pravidelnost cyklu, intenzitu menstruace nebo způsobit přírůstek hmotnosti. Sterilizaci doporučují lékaři také ženám, v jejichž osobní historii či v rodinném zatížení se vyskytují cévní onemocnění, trombózy, plicní embolie nebo poruchy srážlivosti. Na rozdíl od nitroděložních tělísek navíc odpadá také riziko zánětu.

Domů za 20 minut


Díky tomu, že se zákrok provádí vaginálně a je prakticky bezbolestný, není nutná žádná forma anestézie, hospitalizace ani předoperační vyšetření. Pacientka odchází domů bezprostředně po výkonu a může se vrátit k běžným činnostem.
Podle doktora Charváta již dnes sterilizace skutečně do nemocnic nepatří. "Až na výjimečné případy by měla být provedena ambulantně, pro organismus je to nesrovnatelně menší zátěž," vysvětluje gynekolog. Zákrok metodou ESSURE zatím provádějí v CR pouze tři lékaři, kteří jsou specialisty na hysteroskopii a prošli speciálním školením.

Na kolik to vyjde


Protože se jedná o novinku, zatím probíhají jednání s pojišťovnami o možných formách finanční spoluúčasti. Pacientku tak v současné době zákrok včetně spirálek vyjde na 25 000 korun, antikoncepci má však vyřešenou trvale.

Před sterilizací už se ke komisi nechodí


Až do loňského roku bylo nutné, aby žena, pokud se rozhodla pro sterilizaci, splňovala určitá zákonná kritéria - věk nad čtyřicet let či přesně stanovený počet dětí. Nový zákon, který vstoupil v platnost v dubnu 2012, však tato pravidla ruší a žena se nyní může pro sterilizaci sama rozhodnout. Protože je zákrok nevratný, předchází mu samozřejmě písemná žádost, povinná konzultace s lékařem a také 14denní doba na rozmyšlení.

Jak se hysteroskopická sterilizace provádí


Zatímco obvyklá sterilizace je břišní operační výkon, který se musí provést za hospitalizace a v narkóze, hysteroskopická sterilizace je výkonem ambulantním.Výhodou takovéto ambulantní hysteroskopie je minimální vytržení z životního rytmu, provedení bez potřeby následné pracovní neschopnosti a také to, že výkon provádí lékař, který je pro tuto metodu odborně certifikován.


Hysteroskopická sterilizace Essure. Úspěšný výkon ve 3 krocích.


Výkon pacientka podstupuje při třech samostatných schůzkách.


  • Konzultace – seznámení pacientky s metodou, poučení o nevratnosti, příprava informovaného souhlasu a legislativního kroku sterilizace - 2 týdny před výkonem.
  • Vlastní provedení hysteroskopické sterilizace.
  • RTG nebo sono kontrola 3 měsíce po výkonu, zhodnocení úspěšnosti výkonu.


Po hysteroskopické sterilizaci.


Pacientky obvykle po výkonu cítí mírný tlak v podbřišku, který ale odezní ještě před opuštěním ordinace. Rovněž slabé krvácení, které nepřesahuje míru menstruačního krvácení, ustane za den nebo dva po hysteroskopii. Gynekolog muže předepsat slabá analgetika (léky proti bolesti), aby se zmírnily tyto nepříjemné pocity. Nebo lze užít tyto léky ještě před výkonem a tím zajistit trvání jejich účinku již v průběhu hysteroskopie i po ní.
Po výkonu musí klientka pokračovat v dosavadní antikoncepci až do kontroly, která je naplánována za 3 měsíce a je spojena s RTG vyšetřením. To ukáže, jak se zavedené spirálky "uhnízdily". Teprve po zhodnocení snímku se žena může na sterilizaci spolehnout. Avšak obnovit normální aktivity může již den po zákroku. Aby se minimalizovalo riziko zánětu nebo infekce, melo by se vynechat koupání a používání tamponů jeden až tři dny.
Ačkoli komplikace jsou po hysteroskopické sterilizaci zřídkavé, pacientka by měla kontaktovat svého lékaře, pokud v průběhu několika hodin až dní po výkonu nadměrně krvácí nebo pociťuje příznaky infekce, jako jsou těžké křeče, horečka, zimnice a podobně.


Hysteroskopie


Nebojte se konzultace s lékařemTento článek je určen pro základní laické seznámení s hysteroskopií a nemůže nahradit konzultaci s odborně vzdělaným kvalifikovaným gynekologem, který je obeznámen s konkrétním nálezem. Pokud po přečtení článku vznikají další otázky, je třeba je konzultovat s odborníkem, který hysteroskopie provádí.